4 nejlepší bylinky pro účinnou detoxikaci organismu

4 nejlepší bylinky pro účinnou detoxikaci organismu
07 Dub 2016

Trápí vás neustálý pocit únavy? Bolí vás hlava? Nemůžete zhubnout? To vše může být příčinou zaneseného organismu odpadními a toxickými látkami. Většinou se snažíme tyto příznaky přehlížet, ale jsou signálem toho, že v našem těle není něco v pořádku.  Nejvíce trpí střeva, játra, plíce a ledviny. Abyste jim ulevili, nepotřebujete žádné drahé preparáty. K celkové detoxikaci organismu vám postačí úplně „obyčejné“ bylinky, které vám svými neobyčejnými účinky poskytnou excelentní službu. Představíme vám 4 bylinky, díky nimž dokonale vyčistíte vaše tělo a nebude vás to stát ani korunu. Zapomeňte na chemii a pojďte do očisty s přírodou.

Nejlepším obdobím pro detoxikaci je jaro. Po zimě je tělo zaneseno velkým množstvím toxických a odpadních látek, a tak je třeba stejně, jako se probouzí příroda, probudit i tělo. Ale zoufat nemusíte ani ve chvílích, kdy už jste jaro propásli. Lepší je pustit se do detoxikace později, než vůbec. Vaše tělo se vám za to řádně odvděčí.

Odkud se berou toxiny?

Možná si kladete otázku, odkud se do vašeho těla všechny ty škodlivé látky vlastně dostávají. Nepodílí se na nich jen strava, jak si mnoho lidí myslí, ale také voda, životní prostředí, ve kterém žijeme, a náš životní styl. Všechny tyto usazeniny začnou pomalu pohlcovat naše vnitřní orgány, a čím déle je v těle necháme, tím horšími příznaky se budou projevovat.

Jak poznat zanesený organismus?

I když dbáte na zdravý životní styl, ještě stále nemáte jistotu, že vaše tělo není toxické. Pokud se u vás objevuje některý z následujících příznaků, pak se s největší pravděpodobností jedná o špatné vylučování odpadních a toxických látek, které je třeba podpořit detoxikací.

 • Častá únava a pocity slabosti
 • Nechutenství nebo naopak potřeba přejídat se
 • Neschopnost zhubnout
 • Špatná kvalita pleti
 • Bolesti kloubů
 • Potažený jazyk a nepříjemný pocit v ústech
 • Zapáchající dech
 • Problémy s vylučováním (chronická zácpa nebo průjem)
 • Pálení nebo slzení očí
 • Zakalená moč
 • Časté onemocnění

Proč detoxikovat pomocí bylin?

Asi není třeba připomínat, že bylinkami se lidé léčili od pradávna. A ať se nám to líbí či nikoliv, to, co je z přírody, je nám jednoduše přirozené a nepůsobí na naše tělo tak agresivně, jako farmaceutické preparáty. Bylinky účinkují jen tam, kde je potřeba, aniž by zatěžovaly další orgány. Užíváme-li je pravidelně, nejen, že naše tělo pročistíme, ale vytvoříme si dostatek obranných látek, které nám pomohou odolávat řadě nemocí. Cílem bylinek není potlačování příznaků, jako je tomu většinou u chemických léků, ale hledání příčiny a vyřešení problému – a navíc bez vedlejších účinků.

Proces detoxikace

Základem našeho fungujícího zdraví je dobré trávení. Nefunguje-li trávení tak, jak má, pak i ta nejzdravější potravina se stává škodlivou. Proto je třeba pravidelně očišťovat trávicí trakt a především tlusté střevo.

Dalším velmi namáhaným orgánem, skrz který procházejí látky z potravy, jež se následně vstřebávají ve střevech, jsou játra. Jsou-li játra nadměrně zatížena, nedokážou se zbavovat škodlivých látek a začnou vám působit problémy jako je nespavost, bolest hlavy za očima, podrážděnost a přerušovaný spánek.

Podstatnou roli pak hrají i ledviny, které produkují moč, díky níž se zbavujeme toxinů, a zároveň vracejí do krve živiny. Jsou-li ledviny zaneseny škodlivinami, objevují se bolesti při močení, moč je tmavá, zakalená a často zapáchající.

A neméně důležitá je pak také detoxikace našeho největšího orgánu – kůže. Ta totiž vstřebává škodlivé látky přímo z prostředí, ve kterém žijeme, a je-li zanesena, projevuje se celulitidou, akné, nejrůznějšími pupínky a v rozsáhlé fázi i lupénkou. Pročištěním těla pomocí bylinek se tak můžete všech těchto problémů zbavit, nebo je alespoň minimalizovat.

Heřmánek

chamomile flowers in a glass jar on a wooden background

Bylinka, kterou známe všichni. Používáme ji často především pro koupele miminek. Má však mnoho účinků, mezi něž patří i ten protizánětlivý. Heřmánek obsahuje velké množství modré silice, která podporuje vylučování žluči, azulenové sloučeniny a seskviterpeny působící protizánětlivě, α-bisabolol je účinný proti žaludečním vředům, flavonoidy a terpeny uvolňují křeče a obsažené polysacharidy pak působí protibakteriálně, protivirově a imunostimulačně.

Nálev z heřmánku je tak naprosto ideální pro očistu trávicího traktu, podpoří ale také celkové uvolnění, pomůže při problémech s nespavostí a zmírní úzkost.
Heřmánek můžete zkombinovat s meduňkou a mátou a poskytne vám okamžitou úlevu při zažívacích potížích.

Je však potřeba pamatovat na to, že heřmánek patří k bylinkám, které při nadměrném užívání mohou způsobit nervozitu či záněty spojivek, a tak ji používejte jen po dobu nezbytně nutnou k detoxikaci. Rozhodně nepijte heřmánkový čaj celoročně každý den.

Jalovec obecný

Wooden bowl with seeds of juniper

Známe jej především spíše jako koření, ale tinktura z mladých pupenů povzbudí celý organismus a především silně detoxikuje játra. Obsahuje silice jako je kafr, pinen, terpinol či borneol, sacharidy, pryskyřice, katechinové třísloviny, flavonoidy hořčinu, juniperin, leukoanthokyaniny, vitamín C, organické kyseliny, soli vápníku a draslíku, kaučuk, terpinol, prchavý olej a další důležité látky, které působí detoxikačně, antisepticky a diureticky.

Pro dokonalou očistu jater můžete spojit užívání jalovce obecného s maralím kořenem, ostropestřcem mariánským, žitem a břízou. Pozor by si však měli dát lidé, kteří trpí opakovanými nebo akutními záněty ledvin, nemocnými ledvinami a také těhotné ženy – pro tyto skupiny osob je jalovec nebezpečný.

Petržel

Green smoothie with parsley on wooden table

Do polévky ji zná každý, ale jako bylinku? A přitom je tak cenná. Kromě vysokého obsahu vitamínu C obsahuje také provitamín A, hořčík, vápník, železo, draslík, fosfor, síru a křemík. Hlavní účinnou složku pak představují silice, jako terpeny, cymol, felandren či apiol. Zapomenout však nesmíme ani na flavonoidy a kyselinu listovou. Díky tomuto složení působí jako diuretikum a dokonale pročistí ledviny a močové cesty. Užívat můžete buď čerstvé listy, nebo sušené listy používat do čajových směsí. Často je používán také nálev z petrželových semen nebo z kořene.

Jelikož petržel může vyvolat stahy dělohy, neměly by ji ve větším množství používat těhotné ženy.

Měsíček lékařský

Marigold ointment

Další bylinka, se kterou se setkáme téměř na každé zahrádce. Jeho zářivé žluté květy nejde přehlédnout. Stejně jako účinky na zdraví. Měsíček obsahuje celou řadu silic, saponiny, hořčiny kalendenu a kalendulinu, kyselinu salicylovou, karotenoidy, polyacetylenové sloučeniny a slizové látky. Díky tomuto složení má vynikající účinek na stav naší pokožky, zastavuje růst bakterií, čistí a hojí i zhnisané rány, léčí spáleniny, opařeniny, vyrážky a změkčuje pokožku. Staří Egypťané dokonce používali měsíček jako omlazující prostředek.

Tuto bylinku můžete užívat ve formě nálevu, nebo si připravit koupel, která vás očistí a omladí. Smícháte-li měsíček ještě s pýrem, lopuchem, eukalyptem, kostivalem a pár kapkami tea tree oleje, získáte velmi účinnou detoxikační koupel.

V tomto článku jsme vám představili pouze čtyři bylinky, které vám pomohou s péčí o váš organismus. Rozhlédnete-li se kolem vás, najdete spoustu dalších bylinek, které si zaslouží obdiv díky svým účinkům na zdraví. A navíc vás nic nestojí (například čaj z čerstvých kopřiv je k nezaplacení). Naučte se tedy znovu přijímat dary přírody – uděláte pro své tělo to nejlepší.

Ohodnoťte článek
Sdilet

redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *