Co způsobuje nedostatek testosteronu u žen

Co způsobuje nedostatek testosteronu u žen
21 Říj 2015

Testosteron u mužů je velký byznys, ale nikdo skutečně nevěnuje pozornost roli testosteronu u žen. Množství studií ukazuje, že kolem 50% žen ve věku mezi 18 a 59 lety trpí „sexuální disfunkcí“.  Tato disfunkce je často zdůvodňována depresí, ale stále více vědců a praktických doktorů poukazují na to, že důvodem může být právě snížená hladiny testosteronu. Podíváme se, co jej ovlivňuje a jakými způsoby se dá zvýšit.

Ženy jsou považovány, jen za „samý estrogen“, ale zdravá žena má paradoxně 10 krát větší hladinu testosteronu než estrogenu. (Jen pro srovnání, průměrné mužské tělo vyprodukuje 8-10x více, než to ženské.) U žen je testosteron jen malou částí komplikovaného chemického profilu, ale zato jsou na jeho výkyvy mnohem citlivější. Pokud jej mají málo, tak mohou trpět sníženou energií a celkově sníženou spokojeností.

Málo testosteronu také hraje roli v nabírání svalů (stejně jako u mužů). Nedostatek se projevuje také ztrátou sexuálních myšlenek, fantazií a touhou po sexuální aktivitě.

Hladina testosteronu se zvyšuje v době ovulace, což koresponduje se zvýšeným sexuálních chováním v tomto období. Vědci také zjistili, že ovulující ženy se oblékají více vyzývavě, aby údajně nalákaly sexuální partnery, ale to se pravděpodobně děje na podvědomé úrovni.

Bohužel v současnosti u žen není určena „normální“ hladina testosteronu. Problém je, že doktoři jeho hladinu u žen většinou vůbec neměří. K měření dochází jen při podezření, že mají jeho hladinu příliš vysokou s příznaky jako neplodnost, nadměrné ochlupení či akné.

Co hladinu testosteronu ovlivňuje?

antikoncepce

Antikoncepce

V 50. letech byla vynalezena první antikoncepce pro ženy. Tento vynález přinesl ženám sexuální svobodu, ale na druhou stranu utlumil libido a ženský orgasmus. Ženy měly sexuální volnost, ale této výhody příliš nevyužívaly. Zato se zvýšily prodeje koček, příze a jehlic na pletení.

Ztráta sexuální touhy se nazývá HSSD (hypoactive sexual desire disorder).

Vedlejším efektem antikoncepce (a estrogenové terapie) je snížená produkce testosteronu ve vaječnících, spolu s desetinásobným vzrůstem hladiny sexuálního hormonu vázající globulin (SHBG). SHBG na sebe váže zbylý testosteron, který je dále nepoužitelný. Výsledkem je drasticky snížené libido a další symptomy spojené s nízkým testosteronem.

Ve studii, které se zúčastnilo 125 mladých žen na klinice sexuálních disfunkcí, se zjistilo, že ženy, které vysadily hormonální antikoncepci na rok, měly stále 7 krát vyšší hladinu SHBG, než ženy, které hormonální antikoncepci neužívaly.

Testosteron však snižuje i řada léků, jako vedlejší účinek. Patří zde antidepresiva, antihistaminy (protialergické léky), léky na krevní tlak, antibiotika, léky na zažívání a prášky na spaní. Alkohol a rekreační drogy snižují testosteron také. Nízký testosteron může mít příčinu i v jídelníčku.

Sójové mléko a vegetariánství

Sójové mléko obsahuje chemické látky zvané izoflavony, které ovlivňují jak ženské, tak mužské hormony. Zdá se, že může mít pozitivní účinky na ženy v menopauze, ale u mladších žen zvyšuje hladinu SHBG, které negativně ovlivňují hladinu testosteronu.

Podobně je tomu u vegetariánských jídelníčků, které ať obsahují sóju nebo ne, mají vliv na jeho hladinu. Mnoho rostlin (včetně sóji) obsahují chemické látky, které se váží na hormonální receptory a zabraňují tak navázání testosteronu. Další příčinou může být nedostatek zinku, který je u vegetariánů běžný.

Dalšími příčinami mohou být obezita a nedostatek pohybu, stejně jako psychické problémy.

Jak získat zpět svůj testosteronový sex appeal

flirty_grl

Změna životního stylu

Několik jednoduchých změn v životním stylu může mít velký dopad na váš sexuální život. Pokud věříte, že je na vině antikoncepce, tak můžete přejít na jiný typ, nebo ji vysadit. Pokud berete nějaké léky, tak se poraďte s lékařem, jestli nejde přejít na lepší alternativu, která nebude ovlivňovat vaši hladinu testosteronu.

Cvičení, zvláště zvedání vah zvyšuje hladinu testosteronu jak u mužů, tak u žen. Vliv cvičení je krátkodobý a trvá jen několik hodin, ale pokud budete cvičit pravidelně, tak můžete dosáhnout skvělých výsledků.

Sex má také pozitivní vliv na hladinu testosteronu. Ženy v dlouhodobém vztahu mají často vyšší hladinu testosteronu, zatímco u mužů v dlouhodobém vztahu produkce testosteronu rapidně klesá.

Testosteron se dá zvyšovat i psychologicky. I když na to nejsou studie, tak hladinu testosteronu zvyšuje sebevědomí. Například po vyhrané soutěži, nebo když se žena hezky obleče. K jeho tvorbě přispívá i psychická pohoda.

Suplementy

Dalším řešením by mohlo být braní testosteronových prekurzorů v podobě suplementů. Existuje řada suplementů (např. tribulus, fenugreek, reishi), které fungují u mužů, ale u žen testosteron příliš neovlivňují. Jediným prostředkem by mohlo být užívání DHEA, který je tělu vlastní a slouží jako prekurzor pro estrogen a testosteron. Studie z roku 2002 na ženách mezi 35 a 55 lety ukázala, že 50mg denně mělo za účinek zvýšení sexuálních funkcí a lepší dosahování orgasmu.

DHEA –  Je hormon dehydroepiandrostendion, který si tělo samo vyrábí v nadledvinkách a z menší části v mozku. S věkem jeho tvorba v těle klesá, zvláště u žen po třicítce. Pomáhá mimo jiné léčit depresi, obezitu a oesteoporózu. Nižší hladinu DHEA mívají lidé s hormonálními poruchami, HIV, depresí, cukrovkou, chronickým zánětem a osteoporózou. Jeho hladinu snižují kortikosteroidy a ústně braná hormonální antikoncepce. Před suplementací této látky doporučujeme konzultaci s lékařem.

Léky

Existují farmaceutické přípravky jako krémy, náplasti a podkožní čípky. S jejich používáním se poraďte s lékařem.

Woman's body is lying on the beach

Shrnutí

Navzdory reputaci v literatuře a filmech není testosteron jen výsadou upocených mužů zdvihající těžké činky. Hraje důležitou roli v ženském zdraví, psychice a libidu, stejně jako je tomu opačného pohlaví.

Existuje nějaké nebezpečí při braní prohormonů nebo při užívání testosteronu?

Pokud žena bere příliš mnoho prohormonů nebo testosteronu, tak to může vést k nárůstu ochlupení a v extrémních případech (braní velkého množství po dlouhou dobu) v prohloubení hlasu, růstu klitorisu, akné, zmenšení prsou, ztrátě vlasů a výbuchům vzteku. Tyto příznaky jsou viditelné u soutěžních kulturistek, které berou velké množství steroidů po dlouhou dobu.

Při studiích na ženách, které doplňovaly testosteron na běžnou úroveň, se neprojevily negativní efekty.

Může braní testosteronu vliv na plodnost?

Jen pokud jsou hodnoty testosteronu zvýšeny hodně nad běžnou úroveň. Testosteronová terapie může ale pravděpodobně ovlivnit pohlaví dítěte. Alespoň podle jedné studie mají ženy s vyšším testosteronem v 58% případů chlapce. A naopak ženy s nízkými hladinami mají dvakrát větší šanci porodit holčičku.

Pokud už jste těhotná nebo se na to chystáte, tak se vyhněte jakékoliv náhražce testosteronu. Pokud máte vysoký cholesterol, nemoc jater či srdce, tak se jim vyhněte také.

Co způsobuje nedostatek testosteronu u žen
4.5 (90%) 4 hlasů
Sdilet

redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *