Jak kontrolovat škody z přejezení

Jak kontrolovat škody z přejezení
05 Srp 2015

Také máte babičku, která do vás při každé návštěvě cpe jídlo vrchem, spodem? Už jste ochutnali od všeho trochu a babička pořád nosí další a další jídlo? Z posledních si se snažíte vysvětlovat, že už jste překročili svůj denní příjem sacharidů, ale babičce sacharidy nebo proteiny nic moc neříkají a jede si pořád tu svou.  A nepřestane, dokud neodejdete nacpaní k prasknutí s pocitem sebeopovržení.

Vždy budou dny, kdy budete mít cheatovací dny, ať už z vůle vlastní nebo někoho jiného. Nemějte z nich strach, protože existují způsoby, jak zmírnit jejich následky.

Najezte se dopředu – efekt druhého jídla

Efekt druhého jídla je fenomén, když si zlepšíte sacharidovou toleranci na jídlo tím, že si dáte dříve jídlo s nízkým glykemickým indexem.

To dává smysl. Navíc nebudete tak hladoví, když jste něco snědli před 2-3 hodinama. Toto jídlo by se mělo skládat z nízkoglykemických sacharidů a vlákniny. Něco jako kuřecí sendvič na celozrnném chlebu spolu s fazolovou či čočkovou polévkou.

Glykemický index – toto číslo udává rychlost využití glukózy tělem z určité potraviny. Základním číslem je 100, které udává rychlost při pozření čisté glukózy. Čím je číslo menší, tím pomaleji se dostávají cukry z jídla do krve. Pro redukční diety jsou doporučovány potraviny s nízkým glykemickým indexem. Glykemický index ovlivňuje například množství vlákniny ve stravě nebo úprava jídla. Dá se snížit přidáním dalších potravin, které zpomalují vstřebání cukru do krve. Patří zde například zelenina, ořechy a tmavý chléb. Jídla s nízkým glykemickým indexem navozují dlouhodobější pocit sytosti.

Příprava cvičením

Jedním ze způsobů jak se připravit na velké jídla nebo zmírnit následky velké žranice, je samozřejmě pohyb.

Nejlepší přístup je zvýšit objem cvičení již několik dní před plánovaným cheat dnem nebo návštěvou babičky a vyčerpat ze svalů trochu glykogenu navíc. Když budete intenzivně trénovat v den plánovaného přejídání, tak uděláte svému tělu službu také.

Nejrozumnější způsob, je přidat ke svému dennímu cvičení ještě 15-20 minut navíc. Pokud chodíte do fitka, tak by bylo dobré zařadit komplexní cviky jako například mrtvé tahy, dřepy a přítahy činky v předklonu.

Suplementy

Suplementy jsou asi nejzřejmější volbou. Tím nemyslíme karnitin, který má pochybné výsledky, ale například suplementy s termogenním efektetem jako je synefrin. Další možností jsou látky, které ovlivňují nakládání se sacharidy. Mezi ně patří například antokyany, což jsou přírodní barviva obsažené v červené řepě či borůvkách.

Proteinová dieta následující den

Pokud se vám nepodařilo připravit dopředu, tak stále můžete zmírnit efekt velkého jídla tím, že budete následující den pít jednou za 3 hodiny rychle stravitelný hydrolyzovaný protein Ten se pije po celý den místo pevného jídla. Pokud se tento den chystáte trénovat, tak si dejte dávku proteinu ještě těsně před cvičením, během a po cvičení.

Proteinové pulzování, jak se tato dieta nazývá má za cíl několikrát během dne dostat do krve velké množství aminokyselin, které se poté vrací na původní úroveň. Pro maximální efekt potřebujete co nejrychleji stravitelný protein. Ten můžete suplementovat ve formě hydrolyzovaného proteinu.

Ohodnoťte článek
Sdilet

redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *