Proč cvičit v barefoot obuvi

Proč cvičit v barefoot obuvi
09 Pro 2015

Za dobu, co člověk začal nosit boty s podrážkou, ztratily jeho kontakt s povrchem. Kvůli nim také nerostou do správné velikosti a tvaru. Šlachy a vaziva se nám zkracují, svaly ochabují a riziko zranění chodidel a kotníků se zvyšuje.

Příchod barefoot bot měl toto napravit. Atleti, běžci a bodybuildeři se však začali potýkat s různými stupněmi zranění. Problém však nebyl v botách, ale v jejich nesprávném užití. Když najednou začnete běhat či zvedat váhy bosky či v barefootech, tak na to vaše nohy nejsou připraveny.

Chodidla, kotníky a prsty na nohou musí být trénovány, stejně jako jakákoliv jiná část těla. Dalo by se říci, že potřebují zvláštní péči, protože boty, které většina z nás nosí, naši nohu omezují, svazují a nastavují do nepřirozených pozic, což vede k oslabení a špatnému postavení dolních končetin.

To nejlepší za peníze nekoupíte

Kosterní svalstvo nejenže produkuje sílu, ale také dokáže absorbovat nárazy. Když nejsou svaly správně aktivovány, tak je většina tlaku přenášena do šlach, vaziv a kloubů.  Nohy mají přes 100 svalů. Nohy a chodidla představují 10-20% celkového svalstva v těle.

Ve skutečnosti jsou chodidla a kotníky jsou určeny absorbování velkých nárazů, ve srovnání s jinými částmi těla. Jakmile však člověk začne nosit boty, tak se tyto schopnosti vytrácí a časem naše chodidla, kotníky a prsty na nohou ochabnou. Jejich funkci převezme obuv.

Špatná funkce chodidel a kotníků však není izolovaným problémem. Ovlivňuje držení celého našeho těla. Například dřepování se slabými kotníky vede ke špatnému postavení kolen a boků, což nepřímo ovlivňuje postavení páteře. To může vést například k bolesti beder či poranění ramen. Nejen že se vystavujeme většímu riziku zranění, ale zároveň máme omezenou sílu, kterou tělo může vyvinout.

noha_plaz

Chodidla stojí za vším

Čím lépe fungují kotníky a chodidla, tím je lepší nervová propojenost celého těla. Bohužel většina atletů, lifterů a obecné populace trpí do určité míry jejich dysfunkcemi.

Bez ohledu na to, jak silný, rychlý nebo explozivní atlet je, napravení těchto nedostatků zlepší jak jeho výkony, tak sníží riziko poranění.

Trénink naboso

Trénování naboso nebo v botech s nízkou podrážkou buduje sílu a správnou mechaniku nohy. Tradiční obuv je dobrá na předvádění vašich schopností, ale pro nohy nedělá nic jiného, než že je oslabuje.

Soutěžní atleti by měli trávit alespoň polovinu tréninkového času naboso nebo v minimalistických botech. Normální obuv by měla být používána jen v přípravě na soutěž a během ní, protože na jednu stranu nepřispívá budování svalstva, ale na druhou pomáhá v demonstraci jeho síly.

Používejte s opatrností

Do tréninku naboso nebo s barefooty se pouštějte opatrně a pomalu přidávejte. Nakonec budete schopni dělat většinu fyzické aktivity bez běžných bot.

5 charakteristik správných barefootů

 • Dostatečná šířka v oblasti palců, aby se mohly hýbat do stran.
 • Velmi ohebná podrážka, zaručující přirozené ohýbání nohy.
 • Beze sklonu. Pata i špička ve stejné výšce.
 • Minimální nebo žádné tlumení, aby noha musela absorbovat většinu nárazů.
 • Malá nebo žádná podpora kotníků.

DCIM100GOPRO

Další tipy

 • Balanční podložky jsou skvělým nástrojem jak posilovat chodidla a kotníky.
 • Pokud vaše prsty mají tendenci se překrývat, tak použijte meziprstní korektory.
 • Doma se snažte chodit co nejvíce naboso.
 • Puchýře, vrostlé nehty a otlaky bývají příznakem špatné obuvi nebo špatné mechaniky kotníků.
 • Dámy udělejte si službu a choďte v podpatcích co nejméně. Vypadají sice dobře, ale dlouhodobé účinky jsou přinejmenším nepříjemné.
 • Můžete používat ponožky, ale ujistěte se, že nejsou příliš těsné a neomezují pohyb prstů.
 • Vložky do bot, stejně jako běžné boty podporují špatnou mechaniku nohou, protože dělají to, co by měly dělat svaly na nohou.

Nejlevnější variantou je trénovat naboso. Někde však trénovat na boso není dovoleno nebo to není možné a budete muset sáhnout po minimalistických botech. Ty, ač to mají slovo minimalistické v názvu, jejich cena se pohybuje značně vysoko. Asi největší výběr u nás má značka Vivobarefoot, u které si vyberete boty snad na každou aktivitu. Alternativou mohou být pětiprstové Vibram FiveFingers. Jednotlivé modely pak nabízejí i běžnější značky jako New Balance nebo Merrel. Pak ještě existuje kategorie „něco mezi“. To jsou boty s nízkou podrážkou a malým tlumením, které vyrábí většina značek se sportovní obuví. Ty mohou představovat dobrý kompromis mezi pohodlím a funkčností.

Nejlevnější variantou do posilovny mohou být obyčejné Conversky. Na běhání, skákání však příliš vhodné nejsou.

Běžné problémy s kotníky a chodidly

 

Pronace

Většina lidí vykazuje určitou míru pronace (vyvrácení nohy dovnitř, do tvaru X). To je často doprovázeno vysunutým vnitřním kotníkem, plochými nohami, překrývajícími se prsty, otlaky na vnitřní noze a vbočeným palcem.

To může vést k dalším problémům, jako jsou natržené kolenní vazy, bolesti kolen, beder a různá zranění nohou.

Supinace

Toto je méně častý problém. Lidově se mu říká nohy do O. Lidé s tímto problémem našlapují příliš na vnější stranu chodidla. Bývá spojena se zánětem vnějšího kotníku, holení a kyčlí. Ačkoli problémy se supinací bývají méně závažné než u pronace, tak může docházet vyvrtnutí kotníku a chronickým bolestem chodidel.

Jak správně stát

Když si stoupnete na šířku ramen, tak by měly palce směřovat rovnoběžně dopředu.

Více váhy by mělo být na vnější straně chodidla. 80-90% lidí mají tendence k pronaci. Poznáte to také podle sešlapané vnitřní strany boty.

Ujistěte se, že celá noha v kontaktu se zemí a jednotlivé prsty mají mezi sebou mezeru.

Ohodnoťte článek
Sdilet

redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *