Jít do Světa zdraví: ano či ne?

Jít do Světa zdraví: ano či ne?
30 Srp 2016

Je květen a já mám co dělat, abych své oplácané kejtičky napasovala do upnutých riflí.

A co teprve až přijde léto, čas krátkých šortek a válení se u vody. Moje váha a boky dosahují kritických hodnot. Přisuzuji to mé sedavé práci v kanceláři, občasnému porušování zásad zdravé životosprávy a nepravidelné sportovní aktivitě.

Znáte to, zákusek ke kávě a ty věčné začátky s cvičením “od příštího týdne”. Tak nějak mi prostě chybí motivace a dostatek trpělivosti. Uff, napsat to takhle otevřěně a přiznat se sama sobě dalo opravdu hodně dřiny.

Ale teď k věci: Svět zdraví patří mezi nejznámější výživové poradenství v České republice. Rozhodla jsem se jejich metodu KNT vyzkoušet na vlastní kůži. A dnes se s vámi podělím, jak má osobní zkušenost s 3 měsíčním programem dopadla.

Co vlastně KNT (komplexní nutriční typologie) znamená?

Svět zdraví o metodě říká: “Nutriční typologie kombinuje spoustu poznatků a zkušeností, které prokázaly svou účinnost v minulosti až po dnešní moderní dobu: celostní medicína, ájurvédy, tradiční čínská medicína a trendy západní medicíny. 

Při určení vašeho metabolismu pomocí metody KNT by měla být strava pro vás přirozená, bez hladovění a hlavně jojo efektu.

Video: MUDr. Ondřej Nývlt mluví o tom, jak funguje metoda KNT ve Světě zdraví.

Začínáme…

Vše na mě působí velmi věrohodně a lákavě, navíc první konzultace jenom za 200 Kč. Na webu Fit-dieta.cz vyplním formulář a dál čekám, až se mi ozvou.

Na druhý den opravdu zavolá mladá slečna a domluvíme si vhodný termín schůzky. Ještě se dozvídám, že si mám zapisovat svůj dosavadní jídelníček. Byla jsem zvědavá, co mě čeká a jak to bude probíhat.

Na začátku úvodní konzultace se jdu hnedka zvážit na speciální váhu Tanita (bosky). Asistentka zadává můj věk, pohlaví a výšku. Z přístroje vyjede proužek papíru a na počítači se zobrazí nejrůznější grafy.

Záhy se dozvídám důležité body o svém těle – samozřejmostí je hmotnost a dále pak: procento tuku, svalové tkáně, vody, metabolický věk a hmotnost kostí…

Dále probíhá diagnostika v podobě několika desítek otázek ohledně mého zdravotního stavu a mých životních a stravovacích návyků. Dostali jsme se i k mému dosavadnímu jídelníčku, který jsem si pět dní před konzultací pečlivě zapisovala.

Základní analýza

Obr.: Ukázka, jak vypadá výsledek základní analýzy ve Světě zdraví.

Jak probíhá hubnutí ve Světě zdraví?

S poradkyní Veronikou (pobočka Brno) probíráme stav mého organismu a rovnou dostávám i pár rad pro jeho zlepšení, které můžu zařadit ještě dnes. Můj cíl je jasný, zhubnout 13 kilo, abych se dostala na svou ideální váhu.

Zajímám se, jak by to mohlo vypadat. Dostávám jednoduchou odpověd: týdně se dá zdravě shodit 0,5-1kg a čím pomaleji budu hubnout, tím větší je pak pravděpodobnost, že si váhu udržím dlouhodobě.

 Z diagnostikovaných údajů a mého profilu dle podrobného dotazníku vychází, že dle mého metabolismu patřím spíše k proteinovému typu. Tohle je jeden z hlavních pilířů pro tvorbu mého jídelníčku. Pro mě to znamená, že denní poměr živin by měl být: hodně bílkovin cca 50%, 30% sacharidů a přibližně 20% tuku. 

V mém případě představuje největší riziko tuk, uložený v bocích, hýždích a okolo vnitřního orgánů (viscerální tuk). Ani mě to nepřekvapuje:) Další schůzku máme naplánovanou za dva týdny.

Video: Filosofií Světa zdraví je, že nejdříve musíte najít jádro problému. Teprve potom můžete získat řešení.

Výsledky za první měsíc

Na druhé schůzce probíhá opět vážení a k mému příjemnému překvapení, jdou vidět i první výsledky. Poznala jsem to už na oblečení. S výživovou poradkyní Verčou probíráme můj poctivě vedený jídelníček.

Po pečlivém zkontrolování mě chválí za pokroky a dostávám i drobné rady, co ještě mohu zlepšit. Mám pár otázek ohledně úpravy jídla a výběru vhodných pokrmů v restauraci. 

První změny jsem na sobě pocítila zhruba po týdnu. Z práce se vracím obvykle kolem 7 večer a nejsem tolik vyflustlá jako dřív.

Mám dostatek energie doma něco udělat nebo si zajít třeba zaplavat. Přičítám to pravidelným, neodfláknutým snídaním a svačinkám. Při současném snížení 3-4 káv na 1-2 denně to beru jako super úspěch:)

Co se týče množství jídla, pocitě se mi zdá, že toho jím hrozně moc. Někdy si říkám, jestli to vůbec všechno sním. Ale při tom ve skutečnosti jím méně a rozhodně chutněji. Věřím, že velmi pomůže, se vůbec zamyslet, co do sebe člověk celé dny cpe.

Znáte ten pocit těžkosti v břiše? Já už ne:) Nemám po jídle ten pocit v hlavě, že jsem zaplácla hlad a přitom tělu začíná být zle.

A jak to vypadá v číslech?

 • zhubla jsem ze 76,1 na 70,9 kg
 • naměřili jsme úbytek v pase 3 cm
 • změnšil se mi podíl tuku v těle z 22,9 na 19,4%

Další schůzka se nesla v podobném duchu, s tím že jsme si probrabli možnosti zapojení pohybu. Přiznám se, že na sport není moc času a taky motivace. Vzhledem ke spoustě nové energie si s kolegyní ráda zajdu na tenis nebo případně spinning.

V práci mi přibyly do povinností i služební cesty. Takže jsem začala v mém jídelníčku experimentovat s proteinovými tyčinkami.

Další schůzky probíhali víceméně podobně. Po celou dobu jsem měla možnost svou výživovou poradkyni Verču kontaktovat na telefonu nebo e-mailu, dokonce i o víkendu. Nevím, jak to chodí na jiných pobočkách Světa zdraví.

Šlo vidět, že ji práce opravdu baví a já si odnesla spoustu triků nejen ke zdravému životnímu stylu. Díky spoustě tipů na chutné a zdravé recepty se rozrostlo i moje kulinářské umění.

Jak vypadá můj jídelníček ze Světa zdraví?

Musím říct, že z jídelníčku jsem měla na začátku největší obavy. Co když mi to nebude chutnat? Co když se neudržím a večer vezmu útokem ledničku? Budou do mě cpát zázračné pilulky na zhubnutí nebo budu muset snídat odporné koktejly. Nic takového se nakonec nekonalo. Tady vidíte příklad, jak vypadá můj jídelníček:

Snídaně
– 1 bílý jogurt s čerstvým ovocem a pár oříšku
nebo
– 1ks celozrnného pečiva potřený Lučinou a dva plátky libové šunky
plus trocha zeleniny (okurek, ředkvička, paprika, cherry rajčátka)

Svačinka
– obvykle 1ks ovoce

Oběd
většinou chodím na meníčka do restaurací:
– polévka (nezahuštěná moukou nebo jíškou)
– libové maso/ryba + příloha (rýže, brambory těstoviny, kuskus, luštěniny) a zelenina
Když nestíhám, dám si jeden velký jogurt nebo celozrnnou bagetu.

Odpolední svačina
– menší porce salátu s kuřecím nebo sýrem
nebo
– 1ks pečiva s tvarohovou pomazánkou nebo Cottagem

Večeře
Dle chuti, buď mléčné výrobky, nebo tepelně upravená zelenina s kousky kuřecího/krutího. Někdy s trochou rýže. Jindy třeba vajíčková omeleta, luštěninový salát nebo hustá polévka.

Každý den mám trochu jiný a někdy jsou jiné i chutě. Občas zařadím také druhou večeři.

Jaká je cena výživového poradenství?

Za tříměsíční program hubnutí ve Světě zdraví jsem celkem zaplatila 3.600 Kč včetně úvodní konzultace. Základní vyšetření s konzultací výživového poradce (max. 60min) běžně vyjde na 600 Kč. Úvodní konzultace je pak obvykle právě za zmiňovaných 200 Kč.

Ceny závisí od navolení jednotlivých služeb programu a taky různých vyšetřeních, případně zakoupených doplňků stravy, atd. Přesné ceny si tedy nepamatuju, ale alespoň pro hrubou představu přikládám jejich ceník:

Délka programuCelková cena
3 měsíce3.400 Kč
6 měsíců6.500 Kč
12 měsíců10.500 Kč

Více informací o cenách najdete v oficiálním ceníku Světa zdraví.

Diskuze a zkušenosti se Světem zdraví

Na internetu najdete spoustu rozcházejících se názorů na Svět zdraví. Souhlasím, že výživové poradenství vychází celkem draze. Ostatně dle mých informací jsou ceny stejné pro celou ČR. 

Hodně z vás psalo na diskuzích a fórech, že jim byly doplňky stravy vnuceny a museli za program utratit tisíce navíc. To by mě taky odradilo, rozhodně jsem nechtěla polykat nějaké pilule. V tom případě bych do programu vůbec nešla, nejspíš jsem měla štěští na pobočku nebo naopak někdo smůlu.

Další věc je, že si se svým výživovým poradcem musíte sednout i lidsky. Jinak to bohužel nepůjde a ne vždy to poznáte na první dobrou.

Zkušenosti a diskuze se Světem zdraví

Obr. Jedna z diskuzí o Světě zdraví na webu www.emimino.cz

Plusy a mínusy

+

 • rozumí svému oboru
 • příjemný personál a prostředí
 • vlastní odborný poradce neustále „po ruce“
 • metoda trvalého udržení váhy
 • garance vrácení peněz
 • snadná dostupnost
 • použitelné rady a postupné dolaďování jídelníčku
 • nemám hlad a výsledky jsou stále lepší

 • vyšší cena
 • musíte zapojit i vlastní vůli
 • rozdíly mezi jednotlivými pobočkami
 • přístup ostatních výživových poradců se může lišit

Závěr

Za mě musím říct, že Svět zdraví funguje výborně. Dostala jsem jídelníček upravený pro moje potřeby. Měla jsem neústalou kontrolu a dostávala zpětnou vazbu, co děláte špatně. 

Přístup, vzdělání i prodej doplňků od výživových poradců Světa zdraví se na jednotlivých pobočkách může lišit. Doporučuji si předem najít informace o vzdělání pracovníků a přečíst si doporučení. A hlavně zůstaňte nohama na zemi a dejte na svoji intuici.

Po 3 měsících jsem díky Světu zdraví shodila 12 kilo dolů, dál už pokračuji sama.

Pravidelné kontroly a vážení mi ukázalo, že jsem na správné cestě. A zároveň mě to tak motivovalo pokračovat v programu dále.

Konečně mám jasno, co můžů jíst, čím mému tělu prospěju, čeho jíst méně a čemu se úplně vyhnout. A nemusím si ani dělat rozpaky, jak přežít další oslavu narozenin nebo firemní večírek. 


Zvládli jste zhubnout sami nebo jste si vzali někoho k ruce?
Podělte se s vašimi zkušenosti v diskuzi.

Jít do Světa zdraví: ano či ne?
3.9 (78.1%) 63 hlasů
Sdilet

Lenka Skrivankova

Komentáře

 1. PetraK říká: Únor 6, 2017 at 4:17 pm

  Jééé, pěkný článek Leni!
  Taky akorát přemýšlím, zda si zajít na úvodní konzultaci:)

  • Lada Jonášková říká: Duben 8, 2017 at 10:15 pm

   Ráda bych se s vámi podělila o svůj příběh. Nikdy jsem netrpěla nadváhou. Jenže přišla chvíle, kdy mi najednou bylo oblečení malé. Má váha se velice zvedla během pár měsíců. Byla jsem velice unavená, podrážděná a mé oblíbené sportovní aktivity se pro mě staly velikým problémem. Při pohledu na své fotografie jsem si říkala, že je na čase udělat něco se svou postavou a změnit dosavadní způsob života. Na internetu jsem hledala jak zhubnout a narazila jsem na webové stránky Světa zdraví. Jelikož mě nabídka připadala velmi zajímavá a lákavá, objednala jsem se na nezávaznou první konzultaci. Navíc jsem věděla, že sama to určitě nedokážu a odborná pomoc mi přijde vhod. Po prvních 14 dnech pravidelného stravování a zvýšení pitného režimu jsem na sobě začala pozorovat změny. Nejen že jsem pomalu začala shazovat kila, ale vrátila se mi zpět energie. Cítila jsem se lépe jak po psychické, tak i fyzické stránce. Uběhly zhruba 4 měsíce od první konzultace a předání jídelníčku, kdy jsem začínala s váhou 74a oblékala velikost XL. Nyní se mohu pochlubit krásnými 65 kg a obléknu velikost S-M. Celkové výsledky jsou exkluzívní, i přesto, že jsem občas zhřešila. Jsem opravdu ráda, že jsem se rozhodla tuto půlroční kůru podstoupit. Při každé konzultaci se můj stav lepšil.

 2. Sama problémy s váhou nemám, ale zajímám se o zdravou výživu.
  Jedna moje známa tam skoro nic nezhubla a říkala, že to byly vyhozené peníze. Na druhou stranu kolegyňka, co s náma chodí na jógu, byla nadšená a kila jí šla pěkně dolů. Je to hodně individuální a těžko posuzovat.

  S některýma dobře míněné rady nepohnou ani kdyby se měli, nevím co:-)))

  Vzpomínám si na pořad Jste to, co jíte. Kde byla jedna opravdu obézní paní z Prahy a ani ta hanba před celým národem ji nedonutila jíst dle upraveného jídelníčku.. a ještě zaryte všem tvrdila, že dodržuje. Věřím, že je ta změna hodně těžká, ale aspon když člověk dokáže přiznat svou chybu. Video jsem našla:

  Pavla Truxová z Prahy 190kg
  http://play.iprima.cz/jtcj-vi-navraty-pavla-truxova

  Doktorka Cajthamlová: „Komu není rady, tomu fakt není pomoci!“
  Petr Havlíček by jí udělil titul Misiss výmluva.

 3. něco na tom bude, jen to chce začít

 4. Jana Semová říká: Červen 7, 2017 at 7:13 pm

  Ráda se přidávám s velkou spokojeností se službami Světa zdraví. Mám problém s nadváhou a s tím spojenými dietami, kdy jsem zhubla a pak zase nabrala kila zpátky, pořád kolem dokola. Až tady se mě podařilo váhu upravit a hlavně si ji držet…

 5. Taky se rozhoduji jestli to mám zkusit. Prošla jsem si jejich stránky http://www.fit-dieta.cz. Velmi se mě líbí, takže jsem se objednala na vstupní konzultaci a pak uvidím.

 6. Děkuji za tip, prošla jsem si jejich stránky http://vyzivova-poradna.zdraveafit.cz/, jejich služby nejsou zrovna nejlevnější. Zkusím vstupní konzultaci a uvidím.

 7. Václav Šebela říká: Červenec 28, 2017 at 12:15 am

  Brno, Jakubská-mám pozitivní zkušenost. má strava byla nevyhovující, poradkyně příjemná…, šlo mi zde o zlepšení kondice a vitality, informace byly srozumitelné, produkty mi byly pouze doporučeny, utratil jsem 520,- Kč za konzultaci, šejkr a vzorky se 4 příchutěmi, SMART SCHAKE VEGAN, hodnotím pozitivně, informace byly i obohacující…., Václav Šebela

 8. To jako vážně? Jako mínus je uvedeno !musíte se zapojit vlastní vůlí“. To má jako znamenat co? Zatím nevím o žádném hubnutí, kde by nebyla třeba vlastní vůle! Naopak oceňuji to, že poradci ve světě zdraví své klienty motivují, vedou a podporují.

  • redakce říká: Leden 1, 2018 at 5:58 pm

   Dobrý den,
   bohužel některé reklamy slibují, že za vás zhubne někdo nebo něco samo. Proto je to uvedeno jako „mínus“ a je potřeba si to uvědomit.
   Jinak přejeme všem do nohého roku vysněné postavy a hlavně to zdraví!
   Redakce Zdraveafit.cz

 9. Asi to tak bude, jak píšete… Ale snad nejsou lidé, co by věřili tomu, že za ně někdo zhubne…:( Děkuji a Vám do redakce také 🙂

 10. Mně svět zdraví velice nakopl, bez něj bych se asi sama neodvážila hubnout

 11. Já díky Světu Zdraví shodila 5,5 kg za 2 měsíce, bez něj bych neshodila možná ani kilo, určitě se vyplatí vyzkoušet pro ty kteří chtějí zhubnout tak, jako já.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *