Vše, co jste chtěli vědět o štítné žláze

Vše, co jste chtěli vědět o štítné žláze
18 Lis 2015

Důležitost jódu

Podle testů trpí kolem 12% americké populace nedostatkem jódu. A mnohem větší procento nemá ideální příjem. Samotná strava může poskytovat dostatek jódu, ale často tomu tak není. Možná je na čase, abyste si udělali přehled o svém jídelníčku a příjmu jodované soli.

Pokud jíte domácí jídla, která jsou solena jodovanou solí, tak byste měli mít jódu dostatek.

Kolik jodované soli potřebujete, když je vašim primárním zdrojem jódu? Dostatečně jodované soli potřebujete alespoň 2 gramy, abyste dosáhli minimálního denního příjmu jodu.

Obecně fast foody a restaurace jodovanou sůl nepoužívají. V polotovarech ji často také nenajdete. Pokud je na obalu napsáno jen „sůl“, tak jodovaná nebude. A mořská sůl obsahuje jódu jen málo.

Pokud doma nepoužíváte jodovanou sůl, tak by vám zvýšený příjem mohl prospět. Doporučuje se příjem kolem 300 mcg jódu za den.

Kolik jodované soli je příliš?

Předávkování se jodovanou solí je velmi nepravděpodobné. Maximální denní příjem jodu se doporučuje 1100 mcg (1,1mg). Konzumovat větší množství nemá význam a může vám spíše uškodit.

Větší příjem může způsobovat hypotyreózu (sníženou funkci štítné žlázy). A to ho nemusí být ani tolik. Podle studie v Číně se i příjem 0,8mg/ za den snižovalo funkci štítné žlázy. Toto množství odpovídá plné polévkové lžíci jodované soli.

Těhotné ženy by se měly nadměrnému příjmu jodu vyhýbat.

Některé jodované soli nemají takový potenciál, takže výsledky se mohou lišit. To je však za předpokladu, že se sůl do jídla přidá až po vaření.

Které potraviny jsou bohaté na jód?

morske_rasy

Podívejme se, kolik jakých potravin byste museli sníst, abyste naplnili minimální příjem 150 mcg/den.

 • 500g mléka, jogurtu nebo sýru Cottage
 • 2,5 pečené brambory se slupkou
 • 12 vajec
 • 370 gramů slanovodních ryb
 • 370 gramů krůtího masa

Hovězí, kuřecí, vepřové, rýže, většina pšeničných produktů, ovoce a zeleniny mají příliš málo jódu na to, aby byly jeho hlavním zdrojem. Mořské řasy jsou velmi dobrým zdrojem jódu, ale u nás bohužel nejsou příliš běžné.

Když váš jídelníček obsahuje několik věcí ze seznamu, tak jodovanou sůl potřebovat nebudete. Pokud však jíte hodně kuřecího, těstovin a zeleniny, tak vám jodovaná sůl může prospět.

U produktů z pšenice se tabulkové hodnoty velmi liší. V pečivu však dodávají jód aditiva a ne samotná pšenice. Hodnoty u krajíce chleba se pohybují od nicotných 2 mcg až po potencionálně problematických 587mcg.

Suplementace vitamínů a minerálů pro štítnou žlázu

Nedostatek vitamínu D je spojován s hypotyreózou a zdá se, že ji způsobuje. Pokud nemáte pravidelně dostatek slunečního záření, tak vám může prospět suplementace 4 000UI vitamínu D na den.

Co se týká minerálů, tak nedostatek železa a selenu může omezovat funkci štítné žlázy. Pokud jste muž, tak je u vás nedostatek železa málo pravděpodobný. Muži mívají hladinu železa spíše vysokou. Pokud nemáte výsledky krevních testů, které by ukazovaly opak, tak byste železo suplementovat neměli.

Pokud jste žena, tak nedostatek železa je pravděpodobně příčinou zhoršené funkce štítné žlázy.

Diety a štítná žláza

Funkce štítné žlázy a konverze T4 na T3 může být ovlivněna příjmem makronutrientů a kalorií.

T4 (tyroxin) a T3 (trijodthyronin) jsou hormony štítné žlázy. Součástí jejich molekul je jód, který je pro správnou funkci nezbytný. Štítná žláza primárně produkuje T4, který je poté přeměněn na metabolicky aktivnější T3.

Jen stručně, proteiny a sacharidy mají stimulační efekt na konverzi T4 na T3. Malý kalorický příjem může být devastující.

U nízkosacharidových diet přijímejte vyšší procento proteinů k udržení správné funkce štítné žlázy.

Jak nízký? Nedoporučujeme menší příjem než 26 kalorií na kilogram cílové váhy. To znamená, že když vážíte například 100 kg a máte 20 kg nadváhu, tak minimální příjem počítáte na 80 kg váhy. Minimální denní příjem byste tedy měli mít 2080 kalorií na den. Pokud nehubnete dostatečně rychle, tak zvyšte fyzickou aktivitu, místo dalšího snižování kalorií.

Signály štítné žlázy

parathyroid_gland

Buňky se chovají podle toho, jaké dostávají kontrolní signály. Špatné signály ze štítné žlázy mohou negativně ovlivňovat celé tělo.

Nedostatečné signály:

 • Zpomalený metabolismus až o 25%
 • Snížená inzulinová citlivost
 • Snížená exprese genů důležitých pro metabolismus tuků
 • Snížená exprese genů důležitých pro metabolismus glukózy a jejímu transportu do svalů

Nadměrné signály štítné žlázy

 • Zvýšený tep
 • Zrychlený metabolismus
 • Zrychlené pálení tuků
 • Zvýšená exprese genů důležitých pro metabolismus tuků
 • Zvýšená exprese genů důležitých pro metabolismus glukózy a jejímu transportu do svalů
 • Zvýšený katabolismus svalů
 • Snížená inzulinová citlivost, stejně jako při nedostatečných signálech

Faktory ovlivňující signály štítné žlázy

Stres, deprese, nízký testosteron, málo růstového hormonu, cukrovka, obezita, velké ztráty váhy a chronické bolesti snižují činnost štítné žlázy. Cílem je tyto problémy eliminovat. Pokud jich máte z tohoto seznamu několik najednou, tak vám pravděpodobně štítná žláza nefunguje optimálně, i když vaše krevní testy mohou být v normě. Je to z toho důvodu, že množství hormonů štítné žlázy v buňkách je těmito podmínkami ovlivněno, zatímco v krvi je jejich hladina normální.

Mám se nechat otestovat?

Symptomy signalizující špatnou funkci štítné žlázy jsou: velmi špatné shazování tuků, deprese, malá tolerance na chlad, zastřené myšlení, nízká tělesná teplota, bezdůvodná unavenost, cukrovka, obezity, nedávná velká ztráta tuku, chronická bolest a chronický zánět.

Pokud jste muž a netrpíte těmito symptomy, tak je pro vás testování téměř zbytečné. U žen je to podobné. Pokud však máte menstruační problémy a problémy se zadržováním vody v těle, tak by to mohly být důvody navíc, proč si test nechat udělat.

Pro většinu lidí by hlavní starostí ohledně štítné žlázy měl být příjem jódu. A pokud se vás to týká, tak změna jídelníčku, když přijímáte hodně tuku a málo proteinu. Jestli máte tyto nedostatky, tak jejich náprava bude nejlepší věc, kterou pro sebe uděláte. Pokud ve vašem jídelníčku chybí jídla bohatá na jód, tak nejjednodušším řešením je začít používat jodovanou sůl.

Ohodnoťte článek
Sdilet

redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *